Jméno pro chlapce Dobromír

Dobromír je mužské křestní jméno slovanského původu. V překladu znamená 'dobrý' a vyjadřuje osobu, která přeje dobro ostatním. V červenci 2021 bylo v České republice evidováno 14 nositelů tohoto jména. Ve slovanském horoskopu je Dobromír charakterizován jako muž s výraznou osobností, která dokáže přitahovat ostatní. Je otevřený, upřímný a obětavě miluje. Svým blízkým se snaží šetřit nepříjemnými věcmi a je schopen dosáhnout cílů, pokud najde opravdovou lásku. V jiných jazycích je jméno známo jako Dobromil (polsky, bulharsky).

Původ

slovanský

Význam

Dobromír je mužské jméno slovanského původu a v češtině znamená 'dobrý', což odkazuje na schopnost přát a dělat dobro ostatním.

Svátek

  • 5. červen (Česko)

Podobná jména a varianty

Dobeš, Dobra, Dobrouš, Mirek, Míra

Slavní nositelé

Matěj Dobromír Štembera

Matěj Dobromír Štembera byl český lékař, vlastenecký spisovatel a regionální historik. Proslavil se svými lékařskými pracemi a publikacemi, které přispěly k rozvoji medicíny v Čechách. Byl také vášnivým sběratelem historických artefaktů a sběratelství se věnoval až do konce svého života.

Dobromír Novák

Dobromír Novák je český hudebník a textař. Proslavil se zejména jako člen hudební skupiny Chinaski, která patří mezi nejúspěšnější české hudební skupiny.

Dobromír Mazák

Dobromír Mazák je český fotbalový trenér a bývalý profesionální fotbalista. Během své hráčské kariéry působil v různých klubech v Československu a byl členem reprezentace. Po skončení aktivní kariéry se věnoval trenérské práci a trénoval několik týmů v ČR i v zahraničí.

Další podobná jména

Viktor , Zbygniew , Vanya , Želibor , Bojeslav , Váňa , Miloslav , Milosz , Milota , Ernst

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.