Jméno pro dívku Alžběta


Alžběta je ženské křestní jméno hebrejského původu. Jeho význam je odvozen z hebrejského jména Elíšéwah (Eliševa), které má několik možných interpretací. Jednou z nich je "Bůh je má přísaha", což naznačuje oddanost Bohu. Další možné významy zahrnují "přísahám na svého boha", "Bohu zaslíbená" a "v Boha věřící". Jméno Alžběta je spojeno s hlubokými náboženskými a historickými kořeny a je široce užíváno v křesťanských komunitách. Je také známé svou rozmanitostí v jazykových mutacích a variantách po celém světě, což dokazuje jeho globální popularitu.

Původ

hebrejský, křesťanský

Význam

Význam jména Alžběta je odvozen z hebrejského jména Elíšéwah (Eliševa) s významem Bůh je má přísaha, přísahám na svého boha, Bohu zaslíbená, v Boha věřící.

Svátek

  • 19. listopad (Česko)
  • 19. listopad (Slovensko)

Podobná jména a varianty

Alžbětka, Betina, Betka, Betuška, Bety, Betynka, Běta, Bětka

Slavní nositelé

Alžběta I.

Anglická královna, která se stala jednou z nejslavnějších panovnic v historii. Její dlouhé vládnutí bylo charakterizováno politickou stabilitou a úspěchy v oblasti umění a literatury.

Alžběta II.

Britská královna, která od roku 1952 vládne Spojenému království a dalším zemím Commonwealthu. Její dlouhé vládnutí je spojeno s mnoha historickými událostmi a změnami ve společnosti.

Alžběta Bavorská (Sissi)

Česká královna a rakouská císařovna, známá také jako Sissi. Byla manželkou Františka Josefa I. a stala se ikonou krásy a elegance. Její život inspiroval mnoho knih, filmů a muzikálů.

Alžběta Pomořanská

Manželka českého krále Karla IV., která se stala významnou osobností v českých zemích. Její manželství s Karlem IV. spojilo Čechy s římským a českým královstvím.

Další podobná jména

Jana , Isabella , Daňka , Madelon , Terezie , Anneli , Berenike , Ivana , Doňa , Elisa

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.