Jméno pro dívku Barbara

Barbara je ženské jméno se v češtině vyskytující ve variantách Bára, Barka, Barča, Baruš, Barunka, Baruška, Barborka, Bája, Bajča a Bájinka. Jeho původ je slovanský, ačkoli je velmi podobné jménu Barbora. Barbara je oblíbenou volbou rodičů pro své novorozené děti, a to i v letech 2016-2019, kdy se průměrně umísťovalo na 228. místě nejčastěji zapsávaných jmen. Jméno Barbara znamená v češtině to samé jako jméno Barbora - cizí/čitelná nebo cizinka ze staré řečtiny. Nyní se podíváme na některé známé osobnosti, které nesou jméno Barbara.

Původ

slovanský

Význam

Barbara znamená cizí/čitelná nebo cizinka ze staré řečtiny.

Svátek

  • 4. prosinec (Česko)
  • 4. prosinec (Německo)
  • 4. prosinec (Francie)

Slavní nositelé

Barbara Hepworth

Barbara Hepworth byla britská sochařka a malířka, která se proslavila svými abstraktními sochami a reliéfy. Je považována za jednoho z nejvýznamnějších modernistických sochařů 20. století.

Barbara Walters

Barbara Walters je americká novinářka, televizní moderátorka a spisovatelka. Pracovala pro ABC News a je známá svými rozhovory s významnými politiky a celebritami.

Barbara Stanwyck

Barbara Stanwyck byla americká filmová herečka, která se stala jednou z populárních hvězd zlaté éry Hollywoodu. Získala mnoho ocenění za své herecké schopnosti a je známá pro své role ve filmech jako Double Indemnity a Stella Dallas.

Barbara Kruger

Barbara Kruger je americká umělkyně, která se proslavila svými provocativními a politicky orientovanými textovými kolážemi. Je známá pro své upozornění na genderové a sociální otázky v umění.

Barbara Palvin

Barbara Palvin je maďarská modelka, která pracovala pro mnoho předních módních značek a objevila se na přehlídkách Victoria's Secret. Je považována za jednu z nejkrásnějších žen světa.

Další podobná jména

Pravomila , Anelise , Apolonie , Nelja , Danuta , Svatomíra , Sanja , Klavdia , Angelína , Merita

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.